Jak powinna wyglądać higiena osobista w okresie dojrzewania dziewcząt?

Damian Szewczyk

Pokwitanie to ekscytujący okres w życiu każdej dziewczyny. To czas, kiedy stajesz się dorosła i odkrywasz nowe zdolności i doznania. Jednak wraz z tą zmianą przychodzą również nowe wyzwania higiena osobista w okresie dojrzewania dla dziewcząt może okazać się dość kłopotliwa. Jeśli zmagasz się z tym, jak poradzić sobie z higieną osobistą w okresie dojrzewania dla dziewcząt, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co się z tym wiąże i jak możesz ułatwić sobie zadanie. 

Jakie są zasady higieny osobistej w okresie dojrzewania?

Jednym z najważniejszych aspektów higieny osobistej w okresie dojrzewania jest utrzymywanie swoich części intymnych w czystości i suchości. Istnieje kilka sposobów, w jaki możesz to zrobić:

  • Przetrzyj delikatnie ten obszar papierem toaletowym po oddaniu moczu lub defekacji.
  • Raz dziennie myj to miejsce ciepłą wodą z łagodnym mydłem. – Noś luźną i lekką bawełnianą bieliznę.
  • Jeśli po umyciu tego obszaru odczuwasz dyskomfort lub swędzenie, spróbuj użyć kremu przeciwgrzybicznego. 
  • Oprócz utrzymywania w czystości swoich części intymnych i skóry musisz również zwracać szczególną uwagę na swoje paznokcie, zęby i włosy. Dobrym pomysłem jest przycinanie paznokci raz w tygodniu, aby zapobiec ich nadmiernemu wydłużeniu.
  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, aby zapobiec powstawaniu płytki nazębnej i nieświeżego oddechu.
  • Delikatnie myj włosy raz w tygodniu.
  • W tym wieku unikaj farbowania włosów.

Dlaczego higiena osobista w okresie dojrzewania jest tak ważna?

Higiena osobista w okresie dojrzewania jest ważna z wielu powodów. Po pierwsze, pomoże Ci uniknąć infekcji takich jak grzybice. Utrzymanie czystej i suchej skóry będzie również zapobiegać swędzeniu i wysypce. Ponadto czyste i zdrowe ciało pomoże Ci poczuć się pewnie i komfortowo, co z kolei pomoże Ci nawiązać zdrowe relacje społeczne. W miarę przechodzenia w dorosłość będziesz musiała zacząć podejmować dorosłe decyzje. Aktywne podjęcie inicjatywy w celu poprawy swojej higieny pokaże światu, że jesteś niezależną osobą, która kontroluje swoje życie i jest gotowa do zmierzenia się ze światem.

Jak hormony wpływają na zapach potu i skóry u dziewcząt?

W okresie dojrzewania wzrost estrogenów w twoim organizmie powoduje, że gruczoły potowe produkują więcej potu, a temperatura twojego ciała wzrasta. Pocenie się jest konieczne i musi być utrzymane, ale musi być zrównoważone. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów zauważysz, że pocisz się częściej, dłużej i w wyższej temperaturze. Z tego powodu musisz być wyjątkowo czujna, jeśli chodzi o higienę osobistą w okresie dojrzewania u dziewcząt. Pot jest naturalnym środkiem usuwającym zapachy i jest potrzebny do wielu funkcji organizmu. Jednak gdy gromadzi się na skórze i ubraniach, może mieć negatywne skutki. Jeśli nie wyczyścisz i nie wysuszysz tego miejsca, bakterie mogą się rozwijać i powodować nieprzyjemny zapach. Zauważysz również, że pot powoduje plamienie i odbarwianie twoich ubrań.

Jakie kosmetyki do higieny miejsc intymnych stosować?

Jeśli masz problem z poradzeniem sobie z nadmierną potliwością w okolicach intymnych i pod pachami, możesz spróbować zastosować dezodoranty lub antyperspiranty. Będą one działać jak tarcza, która zatyka pory i zapobiega powstawaniu potu. Jeśli doświadczasz wysypki lub swędzenia wokół swoich części intymnych, możesz spróbować nawilżyć ten obszar. Możesz zrobić własny krem nawilżający w domu, mieszając dwie łyżki stołowe żelu aloesowego z pięcioma kroplami dowolnych olejków eterycznych, takich jak lawenda, drzewo herbaciane itp. Możesz również użyć organicznego oleju kokosowego lub organicznego masła shea jako organicznego osobistego środka nawilżającego. Możesz również spróbować użyć bezzapachowych i hipoalergicznych mydeł, które nie zawierają sztucznych barwników ani substancji zapachowych. W okresie dojrzewania Twoja skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Najlepiej jest używać produktów, które są łagodne i mają minimalną ilość składników.

Zostaw komentarz