Co to srom i jak jest zbudowany?

Damian Szewczyk

Ludzkie ciało to misterna sieć ciekawych części. Ponieważ istnieje tak wiele różnych elementów anatomii, może być trudno śledzić je wszystkie. Mimo to, niektóre części wyróżniają się bardziej niż inne i pozostają w pamięci. Srom jest jedną z tych wyróżniających się cech i jest uważany za zewnętrzną część żeńskich narządów płciowych. Ponieważ słowo „srom” może wydawać się obce, rozbijmy to, co dokładnie wiąże się z tą strukturą anatomiczną i wyjaśnijmy jej funkcje.

Czym jest srom u kobiety?

Srom to widoczna i zewnętrzna część kobiecych narządów płciowych. Składa się z zewnętrznych narządów płciowych, w tym warg sromowych, łechtaczki i otworu do pochwy. Pochwa jest kanałem, który łączy szyjkę macicy z zewnętrzną częścią ciała kobiety. Srom może się znacznie różnić w wyglądzie od osoby do osoby i jest różny od osoby do osoby.

Jakie są cechy budowy sromu?

Srom jest podzielony na różne obszary: mons pubis, labia majora, labia minora, gruczoły Bartholina, łechtaczkę i przedsionek

  • Mons pubis znajduje się tuż nad wargami sromowymi i bywa pokryty włosami. Jest to tkanka tłuszczowa u kobiet, która powiększa się podczas ciąży i jest miejscem, w którym spoczywa płód podczas ciąży. 
  • Labia majora – są to duże zewnętrzne wargi sromowe. Wargi te są czasami pokryte włoskami i stanowią mieszankę tłuszczu i skóry. 
  • Labia minora – są to mniejsze wewnętrzne wargi sromowe. Wargi te są wykonane z tkanki podobnej do tej, która znajduje się w skórze reszty ciała. Wargi sromowe mniejsze są zazwyczaj pozbawione owłosienia. 
  • Gruczoły Bartholina – gruczoły te znajdują się po obu stronach otworu pochwy i wydzielają płyn, gdy kobieta jest pobudzona seksualnie. 
  • Łechtaczka – łechtaczka jest organem, który znajduje się powyżej otworu pochwy i poniżej cewki moczowej. Jest to centrum przyjemności seksualnej dla wielu kobiet. Łechtaczka jest wykonana z mięśni i tkanki łącznej i ma główkę, zwaną żołędzią, i kaptur skóry, który ją pokrywa. 

Przedsionek – jest to obszar pomiędzy otworem pochwy a otworem odbytu. Jest to miejsce, w którym znajdują się gruczoły Bartholina.

Jakie dolegliwości mogą dotyczyć sromu?

Srom może stać się podrażniony z powodu otarć, infekcji drożdżowej lub infekcji bakteryjnej wywołanej przez bakterie takie jak Staphylococcus aureus. Zaburzenia sromu mogą być również spowodowane reakcją alergiczną lub chorobą skóry, taką jak trądzik różowaty, torbiele łojowe lub hidradenitis suppurativa. Inne dolegliwości, które mogą dotyczyć sromu to brodawki lub znamiona, które znajdują się na skórze, a także molluscum contagiosum, który jest wirusem powodującym małe, cieliste guzki na skórze. Rak sromu jest najczęstszym typem raka u kobiet. Może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy mogą być podobne do innych chorób skóry.

Jak wygląda rak sromu?

Rak sromu może przybierać różne formy i często rozwija się powoli, więc objawy mogą nie pojawić się przez lata. Chociaż nie jest jasne, co powoduje raka sromu, zidentyfikowano pewne czynniki ryzyka. Na przykład, kobiety, które miały wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), są bardziej narażone na rozwój choroby. Inne czynniki ryzyka obejmują palenie i posiadanie słabego układu odpornościowego. Rak sromu może rosnąć w tkankach pokrywających otwór pochwy lub w tkance gruczołu Bartholina, który leży w pobliżu otworu. Istnieje kilka rodzajów raka sromu, z których każdy ma swój własny zestaw objawów. Zazwyczaj nowotwory te pojawiają się jako zgrubienie lub nieprawidłowo wyglądający wzrost w tkankach sromu. Inne objawy mogą obejmować uczucie pieczenia w okolicy, zmiany w kolorze skóry, otwarte wrzody, ból lub dyskomfort podczas stosunku płciowego, a także swędzenie lub podrażnienie okolicy sromu.

Co może oznaczać bardzo ciemny srom?

Bardzo ciemny srom może być spowodowany wieloma rzeczami, takimi jak infekcja, podrażnienie lub reakcja alergiczna. Ciemny kolor w tym obszarze może być również oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego, takiego jak czerniak, rodzaj raka skóry. Każda zmiana w kolorze sromu powinna być omówiona z lekarzem, ponieważ może wskazywać na infekcję lub inny problem zdrowotny.

Zostaw komentarz