Czy tabletki antykoncepcyjne powodują trądzik?

Damian Szewczyk

Większość kobiet doświadczy jakiejś formy trądziku w pewnym momencie swojego życia. Jest to najczęstsza choroba skóry na świecie i może być niepokojąca. Niektóre kobiety dostają trądzik z ich tłustych włosów lub od stresu. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które dostają pryszcze w wyniku stresu, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może nie być dobrym pomysłem. Trądzik jest wyzwalany, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo oleju. A badania wykazały, że syntetyczne związki estrogenowe stosowane w tabletkach antykoncepcyjnych mogą prowadzić do wybuchu pryszczy na twarzy i szyi. Oto co musisz wiedzieć o związku między tabletkami antykoncepcyjnymi a trądzikiem.

Czy trądzik po tabletkach antykoncepcyjnych jest groźny?

Przede wszystkim należy rozróżnić trądzik od wyprysków. Trądzik to zaburzenie skóry charakteryzujące się występowaniem zaskórników, białych wągrów i pryszczy. Załamania to po prostu pryszcze. Pęknięcia są prawie zawsze związane z cyklem miesiączkowym lub poziomem hormonów. Trądzik może być jednak stanem długotrwałym, ale raczej nie groźnym. Może pojawić się w każdej chwili, nawet gdy nie masz miesiączki. Trądzik ma tendencję do pogarszania się u osób, które mają nadwagę, tłustą skórę, mają w rodzinie historię trądziku lub są zestresowane. Trądzik jest powodowany przez kilka czynników. Nadprodukcja sebum, substancji, która natłuszcza naszą skórę i utrzymuje ją w stanie „świeżości”; nadmierne zrzucanie komórek skóry; oraz bakterie żyjące na naszej skórze to główni winowajcy.

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują trądzik u kobiet?

Pigułki antykoncepcyjne to terapie hormonalne, które mają za zadanie zapobiec zajściu w ciążę. Robią to poprzez zatrzymanie jajników przed uwalnianiem jajeczek, zmianę jakości i ilości śluzu szyjkowego oraz pogrubienie wyściółki macicy. Najczęstsze syntetyczne związki estrogenowe stosowane w tabletkach antykoncepcyjnych to etynyloestradiol, dwuoctan etynodiolu i mestranol. Po nałożeniu na skórę związki te wywołują trądzik. Istnieje kilka powodów, dla których tabletki antykoncepcyjne mogą powodować trądzik. Po pierwsze, zwiększają one ilość androgenów w organizmie, które są hormonami wywołującymi trądzik. Tabletki antykoncepcyjne mogą również zmienić sposób, w jaki Twój organizm metabolizuje i rozkłada hormony powodujące trądzik.

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik?

Pigułki antykoncepcyjne mają za zadanie nie dopuścić do zajścia w ciążę, ale mogą również leczyć trądzik u kobiet, zwłaszcza jeśli cierpisz na umiarkowany trądzik. Istnieje kilka różnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych dostępnych. Wszystkie one używają syntetycznego estrogenu, który jest związany z wybuchami trądziku. Niektóre są lepsze niż inne, choć. Należy prawdopodobnie unikać tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają etynyloestradiol, etynodiol diacetate i mestranol.

Jak ewentualnie wyleczyć trądzik po tabletkach antykoncepcyjnych?

Jeśli naprawdę chcesz powstrzymać wypryski trądziku, musiałabyś całkowicie przestać brać tabletki antykoncepcyjne. Chociaż może to nie być dobry pomysł, istnieją inne sposoby, które można leczyć trądzik podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Możesz również spróbować przełączyć się na inny rodzaj kontroli urodzeń. Istnieje kilka typów, które nie powodują trądziku. Należy jednak pamiętać, że nie ma gwarancji, że każda pigułka antykoncepcyjna nie spowoduje trądziku. Wszystko zależy od osoby, jej diety i stylu życia. 

Zostaw komentarz