Czy ból jajników po stosunku jest groźny?

Damian Szewczyk

Czy czujesz, że z Twoimi jajnikami coś jest nie tak? Czy odczuwasz od czasu do czasu kłujący ból w podbrzuszu? Czy masz wrażenie, że coś tam na dole jest po prostu nie w porządku? Niestety, nie jest niczym niezwykłym, że kobiety doświadczają bólu w jajnikach. Jajniki to małe, ale wrażliwe narządy i wszelkie zmiany mogą powodować dyskomfort. Czy jesteś pewna, że to tylko przypadek „zespołu bólowego jajników”, a nie coś poważniejszego, jak rak jajnika lub torbiele jajników? Przyjrzyjmy się kilku powszechnym objawom, które mogą oznaczać ból jajników po stosunku.

Czy ból jajników po stosunku jest normalny?

Kiedy uprawiasz seks, twoje jajniki mogą nie być pierwszą rzeczą na twojej głowie. Większość kobiet zauważa swoje jajniki tylko wtedy, gdy doświadczają bólu. Kiedy masz „zdrowe” życie seksualne, możesz założyć, że ból jajników jest normalną częścią procesu. Jednak czy rzeczywiście tak jest? W większości przypadków ból w jajnikach nie jest oznaką poważnego stanu medycznego. Zazwyczaj jest on spowodowany stanem zapalnym lub infekcją jajników. Ból może być odczuwany po jednej stronie lub po obu stronach podbrzusza.

Jakie są przyczyny bólu jajników po stosunku?

  • Infekcja jajników jest to najczęstsza przyczyna bólu jajników. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy
  • Długotrwała, nieleczona choroba przenoszona drogą płciową choroby weneryczne takie jak rzeżączka i chlamydia mogą prowadzić do zakażenia jajników.
  • Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej ryzyko zakażenia jajników jest większe u kobiet, które mają wkładkę wewnątrzmaciczną.
  • Zakażenie szyjki macicy – zakażenie szyjki macicy może rozprzestrzeniać się na jajniki i powodować silny ból.
  • Zespół policystycznych jajników PCOS jest częstą przyczyną bólu jajników po stosunku.
  • Choroba zapalna miednicy PID to zakażenie górnych dróg rodnych, obejmujące jajniki.
  • Torbiel jajnika – torbiele są niezwykle częste u kobiet, które mają bolesne jajniki.

Jak rozpoznać ból jajnika po stosunku?

Większość kobiet doświadcza bólu jajnika po stosunku. Niestety nie zawsze wiedzą, jak go rozpoznać, dlatego nie szukają porady lekarskiej. Ból jajnika po stosunku jest zwykle odczuwany w podbrzuszu. Może być odczuwany po jednej stronie lub po obu stronach podbrzusza. Ból może być odczuwany jako tępy ból lub nagły, kłujący ból. Często jest odczuwany po długiej, ciężkiej sesji seksualnej lub po uprawianiu seksu, gdy nie jesteś w pełni zrelaksowana. Ból jest odczuwany tylko po stosunku, a nie w jego trakcie.

Zostaw komentarz