Czym objawia się rak jajnika i jakie są rokowania?

Damian Szewczyk

Kiedy to czytasz, ktoś będzie zdiagnozowany z rakiem jajnika. Jest to jeden najczęstszych nowotwór ginekologicznych. Jeśli zostanie wykryty wcześnie, rokowania są dobre. Nawet jeśli zostanie złapany później, operacja prawie zawsze oferuje wyleczenie lub znaczną poprawę perspektyw. Niestety, wielu pacjentów nie ma tyle szczęścia. Obecnie nie ma wiarygodnego badania przesiewowego w kierunku raka jajnika, które pozwoliłoby wykryć go, zanim stanie się zagrożeniem dla życia. W tym artykule omawiamy objawy i możliwości leczenia raka jajnika.

Jakie są objawy raka jajnika?

Objawy raka jajnika są często niejasne, dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne. Rak jajnika może powodować wiele różnych objawów, z których niektóre są bardziej powszechne niż inne. Niektóre pacjentki nie mają żadnych objawów, co sprawia, że choroba jest szczególnie trudna do wykrycia. Należy pamiętać, że objawy te mogą być również oznaką wielu innych zaburzeń ginekologicznych, dlatego ważne jest, aby w razie jakichkolwiek obaw zgłosić się do pracownika służby zdrowia. Im wcześniej wykryty jest rak jajnika, tym lepsze jest rokowanie i wynik.

Jak wykryć raka jajnika?

Jak widzieliśmy, większość kobiet, które mają raka jajnika, nie ma żadnych objawów. Jeśli masz czynniki ryzyka dla raka jajnika, możesz zmniejszyć swoje ryzyko poprzez podjęcie kroków w celu obniżenia ryzyka i zobaczyć swój dostawca opieki zdrowotnej na regularne badania kontrolne. Badanie miednicy jest zazwyczaj częścią rutynowej opieki zdrowotnej dla kobiet. Wiele kobiet zna wymaz, który jest używany do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badanie miednicy jest wykorzystywane do badań przesiewowych w kierunku innych rodzajów nowotworów ginekologicznych. Wymaz może być lub nie być częścią badania, w zależności od wieku i innych czynników ryzyka pacjentki. Jeśli badanie miednicy wykaże coś niezwykłego, lekarz może zlecić inne badania w celu ustalenia przyczyny problemu.

Jak długo trwa rozwój raka jajnika?

Chociaż przyczyna raka jajnika nie jest znana, wiemy, że często rozwija się on przez długi okres. Większość raków jajnika diagnozuje się u kobiet po 50. roku życia, a wiele osób słyszało, że wynika to z faktu, że kobiety rodzą się ze wszystkimi jajami, jakie kiedykolwiek będą miały. Jajniki produkują hormony estrogen i progesteron, które z czasem mogą być szkodliwe dla jajników. W rzeczywistości wielu lekarzy uważa, że długotrwała ekspozycja na hormony takie jak estrogen powinna być częścią dyskusji na temat zapobiegania i ochrony przed rakiem jajnika. Niektóre badania sugerują, że liczba jaj, z którymi rodzi się kobieta, może odgrywać rolę w ryzyku raka jajnika. Konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań.

Jakie jest rokowanie w przypadku raka jajnika?

Rokowanie w przypadku raka jajnika jest związane z tym, jak wcześnie choroba zostanie wykryta. Jeśli kobieta ma raka jajnika we wczesnym stadium, jej rokowanie jest na ogół dobre. Lekarze często zalecają operację usunięcia chorego jajnika i jajowodu, jeśli rak jajnika zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. W rzeczywistości operacja jest prawie zawsze zalecane leczenie. Rokowanie jest bardziej ostrożne u kobiet, u których zdiagnozowano raka jajnika w późniejszym stadium. Gdy rak jajnika zaatakuje pobliskie tkanki (tzw. przerzuty), trudniej jest go leczyć. W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano raka jajnika w zaawansowanym stadium, możliwości leczenia są bardzo ograniczone, a rokowanie jest na ogół złe.

Jakie jest leczenie raka jajnika?

Jeśli rak jajnika zostanie wcześnie wykryty, operacja usunięcia jajnika i jajowodu (zwana ooforektomią) może być skuteczna. Jeśli guz jest obecny, należy pobrać próbki w celu poszukiwania rodzaju raka. Jeśli guz jest graniczny lub tylko niskiego stopnia, wówczas jajnik może być usunięty chirurgicznie, a pacjentka może być monitorowana z regularnymi badaniami miednicy i badaniami krwi CA-125. Jeśli guz jest złośliwy, zalecanym leczeniem jest zazwyczaj operacja. Jeśli rak rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych, może być zalecana chemioterapia, która celuje w komórki rakowe w organizmie.

Zostaw komentarz