Co oznacza ból jajnika przed okresem?

Damian Szewczyk

Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczyć bólu w jajnikach przed miesiączką. Chociaż nie jest to szkodliwe, jest to niewygodne i nietypowe uczucie, którego doświadcza tylko niewielki procent kobiet. Ból jajników przed miesiączką może wystąpić z wielu powodów. Tutaj wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o bólu jajników przed miesiączką.

Ile dni przed miesiączką bolą cię jajniki?

Kiedy pęcherzyki dojrzewają, a znajdujące się w nich jaja próbują się wybić, to właśnie wtedy jajniki są najbardziej wrażliwe. Objawy bólu jajników pojawią się w dowolnym miejscu od kilku dni do kilku godzin przed miesiączką. Zależy to od rodzaju odczuwanego bólu i od tego, ile pęcherzyków masz w jajnikach. Jeśli masz wiele pęcherzyków, ból będzie silniejszy, a jeśli masz mniej pęcherzyków, ból będzie łagodniejszy. Niektóre kobiety odczuwają skurczowe bóle w dolnej części brzucha, podczas gdy inne odczuwają uczucie jakby wstrząsu elektrycznego, który przemieszcza się wzdłuż jednego z jajników.

Czy ból jajnika przed okresem jest normalny?

Jeśli nigdy nie doświadczyłaś bólu jajników przed okresem, nie masz się czym martwić. Jednak jeśli doświadczyłaś go w przeszłości i nawraca on co miesiąc, należy go zbadać, aby wykluczyć poważne przyczyny, takie jak endometrioza. Jeśli jest to Twoje pierwsze doświadczenie z bólem jajników, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak miałaś go już wcześniej i występuje on co miesiąc, jest on dla Ciebie na ogół normalny.

Czy można wyeliminować kłucie jajników przed okresem?

Nie, całkowite pozbycie się go jest prawie niemożliwe. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból i uczynić go bardziej znośnym.

  • Po pierwsze, upewnij się, że stosujesz zdrową dietę, która jest bogata w pełne ziarna, świeże owoce, warzywa i dobre źródła białka. Unikaj dużych ilości przetworzonej żywności i rafinowanych węglowodanów, które mogą prowadzić do nadmiernego uwalniania insuliny.
  • Po drugie, ćwicz regularnie, ale unikaj przesady. Wykazano, że łagodne ćwiczenia aerobowe zmniejszają objawy.
  • Wreszcie, zmniejsz poziom stresu, znajdując sposoby na relaks, ćwicząc techniki relaksacyjne i spędzając więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Jak znieść ból jajników przed okresem?

Najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem jajników jest podawanie środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol, które można kupić bez recepty.

  • Unikaj forsownych zajęć i zbyt długiego siedzenia.
  • Na koniec dnia spróbuj się zrelaksować i podejmij kroki w celu zmniejszenia poziomu stresu.
  • Nie rozpamiętuj bólu; pamiętaj, że wkrótce minie! 

Jeśli doświadczasz bólu jajników przed miesiączką, ważne jest, aby wiedzieć, że nie jest on szkodliwy i nie oznacza, że masz poważną chorobę. Należy jednak pamiętać, że jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból brzucha, krwawienie z pochwy lub ból w dolnej części pleców, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zostaw komentarz